Lunnekullen Vindkraft ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 38 654 | 33 265 | 43 474 | 27 212 | 35 872 | 27 094 | 31 201 | 12 135 |
| Summa anläggningstillgångar | 598 525 | 598 525 | 598 525 | 598 525 | 598 525 | 598 525 | 598 525 | 598 525 |
| Summa tillgångar | 637 179 | 631 790 | 641 999 | 625 737 | 634 397 | 625 619 | 629 726 | 610 660 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 564 898 | 541 477 | 551 686 | 535 425 | 544 081 | 535 232 | 539 338 | 520 197 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 564 898 | 541 477 | 551 686 | 535 424 | 544 081 | 535 231 | 539 338 | 520 196 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 13 | 18 032 | 0 | — | 3 | 72 | 0 | 76 |
| Summa eget kapital | 72 281 | 90 313 | 90 313 | 90 313 | 90 316 | 90 388 | 90 388 | 90 464 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −8 036 | −10 522 | −20 290 | −16 018 | −8 949 | −16 798 | −9 268 | −31 918 |
| Resultat före skatt | 13 | 18 032 | 0 | 0 | 3 | 72 | 0 | 76 |
| Årets resultat | 13 | 18 032 | 0 | — | 3 | 72 | 0 | 76 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lunnekullen Vindkraft AB
Översikt
Lunnekullen Vindkraft AB (org.nr 556705-3045) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Hässleholm.
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 76 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 610 660 kr och det egna kapitalet 90 464 kr (soliditet 14,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.