Trappstigen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 032 998 | 1 219 690 | 1 327 956 | 1 689 679 | 1 971 123 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 230 971 | 6 169 887 | 6 047 719 | 5 986 635 | 5 925 551 |
| Summa tillgångar | 7 263 969 | 7 389 577 | 7 375 675 | 7 676 314 | 7 896 674 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 168 284 | 232 808 | 156 802 | 459 750 | 266 630 |
| Långfristiga skulder | 6 000 000 | 6 000 000 | 6 000 000 | 6 000 000 | 6 000 000 |
| Summa skulder | 6 168 284 | 6 232 808 | 6 156 802 | 6 459 750 | 6 266 630 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 61 084 | 61 084 | 1 020 | −2 309 | 413 480 |
| Summa eget kapital | 1 095 685 | 1 156 769 | 1 218 873 | 1 216 564 | 1 630 044 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 453 000 | 1 512 000 | 1 673 000 | 1 739 000 | 1 774 000 |
| Rörelseresultat | 77 581 | 280 796 | 678 621 | 622 260 | 694 314 |
| EBITDA | 138 665 | 341 880 | 739 705 | 683 344 | 755 398 |
| Resultat före skatt | 61 084 | 61 084 | 1 020 | −2 309 | 520 659 |
| Årets resultat | 61 084 | 61 084 | 1 020 | −2 309 | 413 480 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 61 084 | 61 084 | 61 084 | 61 084 | 61 084 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Trappstigen AB
Översikt
Trappstigen AB (org.nr 556701-9293) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 774 000 kr, vilket är 2,0 % mer än året innan (1 739 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 413 480 kr (23,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 896 674 kr och det egna kapitalet 1 630 044 kr (soliditet 20,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.