C. Spiik Entreprenad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 322 299 | 331 462 | 531 163 | 995 232 | 880 108 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 296 229 | 2 100 691 | 1 955 283 | 1 712 241 | 1 653 758 |
| Summa tillgångar | 2 618 528 | 2 432 153 | 2 486 446 | 2 707 473 | 2 533 866 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 381 505 | 465 027 | 344 512 | 195 719 | 107 147 |
| Långfristiga skulder | 489 250 | 218 624 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 1 420 755 | 1 183 651 | 944 512 | 970 719 | 712 147 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 368 589 | 150 729 | 393 432 | 394 820 | 384 965 |
| Summa eget kapital | 1 197 773 | 1 248 502 | 1 541 934 | 1 736 754 | 1 821 719 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 601 895 | 1 510 581 | 2 079 902 | 2 108 340 | 2 090 335 |
| Rörelseresultat | 287 109 | 165 788 | 608 682 | 652 902 | 292 776 |
| EBITDA | 563 838 | 412 962 | 844 739 | 892 560 | 544 830 |
| Resultat före skatt | 465 322 | 189 786 | 497 272 | 499 385 | 486 706 |
| Årets resultat | 368 589 | 150 729 | 393 432 | 394 820 | 384 965 |
| Personalkostnader | 495 525 | 592 155 | 572 865 | 800 684 | 840 887 |
| Avskrivningar | 276 729 | 247 174 | 236 057 | 239 658 | 252 054 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | 200 000 | 300 000 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: C. Spiik Entreprenad AB
Översikt
C. Spiik Entreprenad AB (org.nr 556700-9161) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Arvika. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 090 335 kr, vilket är 0,9 % mindre än året innan (2 108 340 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,9 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 384 965 kr (18,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 090 335 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 533 866 kr och det egna kapitalet 1 821 719 kr (soliditet 71,9 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.