Fjällen 45 ABAktiv

556700-0863AktiebolagRegistrerat 2006VELLINGE

Finansiell översikt

1 140 000 kr+0,0%
Omsättning 2024/25
+16,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022/23–2024/25
0500 tusen1 mn1,5 mn2022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02,5 mn5 mn7,5 mn2022/232023/242024/25

Utdelning

från årsredovisningen
2024/25

Föreslagen utdelning 660 000 kr.

Historik
2024/25660 000 kr
2023/241 200 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
2022/232023/242024/25
Nettoomsättning840 0001 140 0001 140 000
Årets resultat1 066 4451 984 192676 033
Balanserat resultat———
Summa tillgångar4 896 5606 487 2915 723 214
Summa skulder1 595 4622 327 0012 086 891
Summa eget kapital3 301 0984 160 2903 636 323
Anställda222
Föreslagen utdelning—1 200 000660 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Fjällen 45 AB

Översikt

Fjällen 45 AB (org.nr 556700-0863) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Vellinge. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 140 000 kr, i nivå med året innan. Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 16,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 676 033 kr (59,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 570 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 723 214 kr och det egna kapitalet 3 636 323 kr (soliditet 63,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 660 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.