Styrsö Måleri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 602 335 | 501 559 | 720 464 | 573 992 | 398 947 | 738 659 | 666 956 |
| Summa anläggningstillgångar | 15 123 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 360 | 22 770 |
| Summa tillgångar | 617 458 | 501 559 | 720 464 | 573 992 | 398 947 | 769 019 | 689 726 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 313 632 | 196 670 | 253 182 | 153 247 | 186 643 | 345 109 | 281 458 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 328 755 | 196 670 | 253 182 | 153 247 | 186 643 | 345 109 | 281 458 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 182 964 | 196 186 | 364 532 | 313 463 | 111 559 | 321 605 | 304 358 |
| Summa eget kapital | 288 703 | 304 889 | 467 282 | 420 745 | 212 304 | 423 910 | 408 268 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 1 915 524 | 1 446 014 | 2 086 789 | 1 487 375 | 1 284 368 | 2 651 971 | 2 383 625 |
| Rörelseresultat | 234 699 | 234 535 | 459 120 | 396 010 | 142 781 | 406 423 | 387 762 |
| EBITDA | 252 399 | 249 658 | — | — | — | 414 013 | 395 352 |
| Resultat före skatt | 234 595 | 249 598 | 459 110 | 395 560 | 141 581 | 406 254 | 385 991 |
| Årets resultat | 182 964 | 196 186 | 364 532 | 313 463 | 111 559 | 321 605 | 304 358 |
| Personalkostnader | 1 223 467 | 742 288 | 1 092 046 | 639 781 | 761 185 | 1 527 815 | 1 432 388 |
| Avskrivningar | 17 700 | 15 123 | — | — | — | 7 590 | 7 590 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 320 000 | 110 000 | 320 000 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Styrsö Måleri AB
Översikt
Styrsö Måleri AB (org.nr 556699-6475) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Styrsö. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 383 625 kr, vilket är 10,1 % mindre än året innan (2 651 971 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,7 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 304 358 kr (12,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 191 813 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 689 726 kr och det egna kapitalet 408 268 kr (soliditet 59,2 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.