Granöbryggan ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022/23Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2023
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 761 027 | 1 466 526 | 1 338 676 | 695 525 | 380 292 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 627 668 | 3 267 329 | 2 450 706 | 2 270 943 | 2 595 744 |
| Summa tillgångar | 4 388 695 | 4 733 855 | 3 789 382 | 2 966 468 | 2 976 036 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 915 540 | 1 917 043 | 1 646 675 | 940 409 | 739 467 |
| Långfristiga skulder | 1 406 920 | 2 162 558 | 1 777 358 | 1 630 316 | 1 854 687 |
| Summa skulder | 3 322 460 | 4 079 601 | 3 424 033 | 2 570 725 | 2 594 154 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 456 400 | −11 982 | −288 904 | 30 394 | −13 861 |
| Summa eget kapital | 1 066 235 | 654 254 | 365 349 | 395 743 | 381 882 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 352 000 | 4 711 000 | 3 810 000 | 2 736 000 | 1 339 000 |
| Rörelseresultat | 500 532 | 97 690 | −173 176 | 136 044 | 134 645 |
| EBITDA | 650 719 | 326 963 | −46 927 | 225 265 | 231 511 |
| Resultat före skatt | 456 400 | −11 982 | −288 904 | 30 394 | −13 861 |
| Årets resultat | 456 400 | −11 982 | −288 904 | 30 394 | −13 861 |
| Personalkostnader | 2 401 601 | 2 216 217 | 1 474 617 | 630 044 | 5 871 |
| Avskrivningar | 150 187 | 229 273 | 126 249 | 89 221 | 96 866 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 4 | 4 | 3 | 2 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Granöbryggan AB
Översikt
Granöbryggan AB (org.nr 556699-4892) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Ljusne.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 1 339 000 kr, vilket är 51,1 % mindre än året innan (2 736 000 kr). Från 2019 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 29,3 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2023). Räkenskapsåret 2023 gav en förlust på 13 861 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2023. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 2 976 036 kr och det egna kapitalet 381 882 kr (soliditet 12,8 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.