Monello ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 573 408 | 401 002 | 464 280 | 589 600 | 694 067 | 941 906 | 767 261 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | 10 991 | 0 |
| Summa tillgångar | 573 408 | 401 002 | 464 280 | 589 600 | 694 067 | 952 897 | 767 261 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 230 453 | 109 088 | 172 411 | 232 894 | 279 439 | 400 271 | 176 677 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | 57 300 |
| Summa skulder | 230 453 | 109 088 | 172 411 | 232 894 | 279 439 | 440 271 | 233 977 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −58 559 | −51 041 | −45 | 64 837 | 57 923 | 97 997 | 20 658 |
| Summa eget kapital | 342 955 | 291 914 | 291 869 | 356 706 | 414 628 | 512 626 | 533 284 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 921 000 | 850 000 | 1 138 000 | 1 360 000 | 1 445 000 | 2 148 000 | 1 232 000 |
| Rörelseresultat | −55 389 | −50 979 | 1 460 | 83 066 | 59 584 | 166 936 | −13 755 |
| Resultat före skatt | −58 559 | −51 041 | 76 | 82 163 | 57 923 | 127 078 | 26 274 |
| Årets resultat | −58 559 | −51 041 | −45 | 64 837 | 57 923 | 97 997 | 20 658 |
| Personalkostnader | 1 115 169 | 620 828 | 540 448 | 660 860 | 643 216 | 1 350 113 | 622 371 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Monello AB
Översikt
Monello AB (org.nr 556697-9026) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Skövde.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 232 000 kr, vilket är 42,6 % mindre än året innan (2 148 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,0 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 20 658 kr (1,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 3. Nettoomsättningen per anställd var 410 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 767 261 kr och det egna kapitalet 533 284 kr (soliditet 69,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.