Dokumenthantering i Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 250 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 288 962 | 1 738 699 | 1 247 522 | 1 993 611 | 1 679 435 |
| Årets resultat | 5 457 | 235 353 | 63 958 | 231 484 | 36 485 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 684 162 | 1 397 625 | 1 287 175 | 1 290 093 | 1 238 371 |
| Summa skulder | 140 531 | 618 641 | 594 233 | 475 667 | 387 460 |
| Summa eget kapital | 543 631 | 778 984 | 692 942 | 814 426 | 850 911 |
| Anställda | — | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 250 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Dokumenthantering i Stockholm AB
Översikt
Dokumenthantering i Stockholm AB (org.nr 556696-6981) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Ingarö. Bransch enligt SCB: detaljhandel med datorer, programvara, data- och tv-spel (SNI 47401).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 679 435 kr, vilket är 15,8 % mindre än året innan (1 993 611 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 36,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 36 485 kr (2,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 679 435 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 238 371 kr och det egna kapitalet 850 911 kr (soliditet 68,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 250 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.