Skalkagården ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 8 000 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 618 000 | 5 680 000 | 6 451 000 | 8 106 000 |
| Årets resultat | 461 168 | 1 775 370 | 354 148 | 2 320 513 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 19 928 808 | 22 673 465 | 24 697 648 | 23 779 092 |
| Summa skulder | 5 380 128 | 6 349 416 | 8 019 451 | 6 583 957 |
| Summa eget kapital | 14 548 680 | 16 324 049 | 16 678 197 | 17 195 135 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 1 803 576 | 8 000 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Skalkagården AB
Översikt
Skalkagården AB (org.nr 556695-7204) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Förslöv. Bransch enligt SCB: uppfödning av hästar och andra hästdjur (SNI 01430).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 106 000 kr, vilket är 25,7 % mer än året innan (6 451 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 2 320 513 kr (28,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 4 053 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 23 779 092 kr och det egna kapitalet 17 195 135 kr (soliditet 72,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 8 000 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.