Tallriksfabriken Strömsbruk ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 1 000 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 10 867 239 | 11 937 501 | 10 599 960 | 8 351 311 | 6 620 408 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 043 847 | 4 321 741 | 3 958 139 | 3 323 932 | 5 284 182 |
| Summa tillgångar | 15 911 086 | 16 259 242 | 14 558 099 | 11 675 243 | 11 904 590 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 3 495 409 | 4 417 202 | 4 363 931 | 2 184 775 | 5 062 637 |
| Långfristiga skulder | 3 075 000 | 2 255 000 | 1 435 000 | 2 820 000 | 2 640 000 |
| Summa skulder | 7 311 787 | 6 713 580 | 5 840 309 | 5 046 153 | 7 744 015 |
| Aktiekapital | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 661 634 | 1 946 363 | 172 128 | −2 088 700 | −2 468 515 |
| Summa eget kapital | 8 599 299 | 9 545 662 | 8 717 790 | 6 629 090 | 4 160 575 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 24 016 000 | 25 471 000 | 31 071 000 | 21 720 000 | 25 083 000 |
| Rörelseresultat | 2 190 941 | 1 845 568 | 257 505 | −2 066 043 | −2 343 143 |
| EBITDA | 2 569 841 | 2 233 274 | 901 493 | −1 431 836 | −1 552 394 |
| Resultat före skatt | 2 100 453 | 2 452 060 | 222 256 | −2 088 700 | −2 468 515 |
| Årets resultat | 1 661 634 | 1 946 363 | 172 128 | −2 088 700 | −2 468 515 |
| Personalkostnader | 4 245 292 | 4 905 496 | 4 390 243 | 4 773 813 | 5 410 280 |
| Avskrivningar | 378 900 | 387 706 | 643 988 | 634 207 | 790 749 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 8 | 9 | 8 | 8 | 9 |
| Föreslagen utdelning | — | 1 000 000 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tallriksfabriken Strömsbruk AB
Översikt
Tallriksfabriken Strömsbruk AB (org.nr 556692-5482) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Strömsbruk. Bransch enligt SCB: tillverkning av hushålls- och hygienartiklar av papper (SNI 17220).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 25 083 000 kr, vilket är 15,5 % mer än året innan (21 720 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,1 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 2 468 515 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 9 (året innan: 8). Nettoomsättningen per anställd var 2 787 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 11 904 590 kr och det egna kapitalet 4 160 575 kr (soliditet 34,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.