Sanda Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 56 053 | 25 521 | 45 125 | 65 436 | 91 523 | 166 174 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 737 705 | 3 725 171 | 3 954 665 | 3 851 826 | 3 792 251 | 1 769 427 |
| Summa tillgångar | 3 793 758 | 3 750 692 | 3 999 790 | 3 917 262 | 3 883 774 | 1 935 601 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 219 732 | 237 525 | 221 026 | 263 958 | 272 566 | 513 794 |
| Långfristiga skulder | 2 945 048 | 2 806 824 | 3 031 917 | 2 908 918 | 2 823 279 | 641 074 |
| Summa skulder | 3 179 780 | 3 059 349 | 3 267 943 | 3 172 876 | 3 095 845 | 1 154 868 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 87 960 | 77 365 | 40 504 | 12 539 | 43 543 | −7 196 |
| Summa eget kapital | 613 978 | 691 343 | 731 847 | 744 386 | 787 929 | 780 733 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 584 000 | 580 000 | 586 000 | 640 000 | 667 000 | 593 000 |
| Rörelseresultat | 189 785 | 170 456 | 141 912 | 135 242 | 157 996 | 38 415 |
| EBITDA | 254 763 | 247 283 | 231 489 | 238 081 | 260 837 | 70 910 |
| Resultat före skatt | 96 960 | 85 281 | 40 845 | 16 082 | 45 600 | −7 196 |
| Årets resultat | 87 960 | 77 365 | 40 504 | 12 539 | 43 543 | −7 196 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 64 978 | 76 827 | 89 577 | 102 839 | 102 841 | 32 495 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Sanda Fastigheter AB
Översikt
Sanda Fastigheter AB (org.nr 556692-3628) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Mora. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 593 000 kr, vilket är 11,1 % mindre än året innan (667 000 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 7 196 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 935 601 kr och det egna kapitalet 780 733 kr (soliditet 40,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.