Fordonskontroll Sverige ABAktiv

556691-0732AktiebolagRegistrerat 2005VÄSTERÅS

Finansiell översikt

20 725 000 kr+11,6%
Omsättning 2024
+13,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022–2024
010 mn20 mn30 mn202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
020 mn40 mn202220232024
Sammanställning av årsredovisningar2022–2024
202220232024
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar14 410 35624 265 09835 459 060
Summa anläggningstillgångar77 69257 11487 506
Summa tillgångar14 488 04824 322 21235 546 566
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder2 372 2043 550 0974 883 743
Långfristiga skulder———
Summa skulder5 396 9305 684 5776 130 743
Aktiekapital100 000100 000100 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)6 205 4259 546 51710 778 188
Summa eget kapital9 091 11818 637 63529 415 823
Resultaträkning
Nettoomsättning16 121 00018 576 00020 725 000
Rörelseresultat7 346 72010 650 04411 724 491
EBITDA7 367 29810 670 62211 754 829
Resultat före skatt7 731 29912 063 20013 598 988
Årets resultat6 205 4259 546 51710 778 188
Personalkostnader6 264 6774 726 4235 622 789
Avskrivningar20 57820 57830 338
Övriga nyckeltal
Anställda555
Föreslagen utdelning———

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Fordonskontroll Sverige AB

Översikt

Fordonskontroll Sverige AB (org.nr 556691-0732) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 20 725 000 kr, vilket är 11,6 % mer än året innan (18 576 000 kr). Från 2022 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,4 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 10 778 188 kr (52,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 5. Nettoomsättningen per anställd var 4 145 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 35 546 566 kr och det egna kapitalet 29 415 823 kr (soliditet 82,8 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.