Ceanlo ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 58 148 | 207 504 | 210 493 | 255 303 | 178 831 | 158 352 | 49 200 | 22 518 |
| Summa anläggningstillgångar | 10 047 | 31 368 | 26 507 | 18 555 | 12 989 | 22 213 | 33 179 | 22 928 |
| Summa tillgångar | 68 195 | 238 872 | 237 000 | 273 858 | 191 820 | 180 565 | 82 379 | 45 447 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 2 303 | 111 101 | 157 750 | 221 414 | 89 929 | 49 387 | 23 046 | 23 086 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 2 303 | 111 101 | 157 750 | 221 414 | 89 929 | 49 387 | 23 046 | 23 087 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 9 137 | 61 880 | −48 521 | −26 806 | 49 447 | 29 287 | −71 845 | −36 973 |
| Summa eget kapital | 65 892 | 127 771 | 79 250 | 52 444 | 101 891 | 131 178 | 59 333 | 22 360 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 13 722 | 527 936 | 356 000 | 210 000 | 167 340 | 151 633 | 69 950 | 63 267 |
| Rörelseresultat | 9 137 | 63 377 | −48 521 | −26 806 | 56 044 | 36 428 | −72 302 | −36 782 |
| EBITDA | 13 442 | 76 821 | −37 161 | −18 854 | 61 610 | 53 539 | −60 802 | −26 531 |
| Resultat före skatt | 9 137 | 61 880 | −48 521 | −26 806 | 55 587 | 37 246 | −71 845 | −36 973 |
| Årets resultat | 9 137 | 61 880 | −48 521 | −26 806 | 49 447 | 29 287 | −71 845 | −36 973 |
| Personalkostnader | 0 | 355 583 | 342 819 | 273 511 | 14 403 | 0 | 110 | 17 900 |
| Avskrivningar | 4 305 | 13 444 | 11 360 | 7 952 | 5 566 | 17 111 | 11 500 | 10 251 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | 1 | 1 | 1 | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | — | — | — | — | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
- Redovisningstekniska Byrån i Malmö Aktiebolag
- Flygbåtsshopen Aktiebolag
- Revisor Peter Jonzon Aktiebolag
- Christiansborg Holding AB
- Solbackens Mäklarfirma AB
- Aktiebolaget Revisor Jan Sjöberg
- Pavonia Redovisar Aktiebolag
- Gustav Jönsson Revisionsbyrå AB
- ECG i Malmö AB
- Revisionsfirman Sven-Erik Nilsson i Malmö AB
Sammanfattning: Ceanlo AB
Översikt
Ceanlo AB (org.nr 556689-8309) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Malmö.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 63 267 kr, vilket är 9,6 % mindre än året innan (69 950 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 24,4 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 36 973 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2021: 1. Nettoomsättningen per anställd var 210 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 45 447 kr och det egna kapitalet 22 360 kr (soliditet 49,2 %).
Värt att notera
Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.