Arleno ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 138 729 | 187 149 | 161 894 | 141 371 | 144 620 | 196 805 | 104 023 |
| Summa anläggningstillgångar | 207 643 | 130 054 | 144 683 | 67 562 | 43 441 | 19 320 | 133 526 |
| Summa tillgångar | 346 372 | 317 203 | 306 577 | 208 933 | 188 061 | 216 125 | 237 549 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 153 778 | 179 397 | 145 039 | 47 753 | 23 121 | 44 903 | 22 054 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 245 578 | 211 897 | 163 539 | 66 253 | 41 621 | 63 403 | 53 954 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −87 | 4 512 | 37 733 | −359 | 3 760 | 6 282 | 30 873 |
| Summa eget kapital | 100 794 | 105 306 | 143 038 | 142 680 | 146 440 | 152 722 | 183 595 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 124 062 | 134 198 | 174 116 | 158 499 | 117 661 | 182 170 | 182 738 |
| Rörelseresultat | −45 385 | −53 014 | 34 030 | 115 | 4 823 | 7 948 | 52 444 |
| EBITDA | 51 408 | 48 580 | 116 001 | 77 236 | 28 944 | 32 069 | 105 146 |
| Resultat före skatt | 315 | 6 286 | 48 030 | 127 | 4 851 | 7 993 | 39 154 |
| Årets resultat | −87 | 4 512 | 37 733 | −359 | 3 760 | 6 282 | 30 873 |
| Personalkostnader | — | — | 2 100 | 3 392 | 0 | 6 320 | 800 |
| Avskrivningar | 96 793 | 101 594 | 81 971 | 77 121 | 24 121 | 24 121 | 52 702 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Arleno AB
Översikt
Arleno AB (org.nr 556689-0959) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Runmarö. Bransch enligt SCB: skötsel och underhåll av grönytor (SNI 81300).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 182 738 kr, i nivå med året innan. Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 30 873 kr (16,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 237 549 kr och det egna kapitalet 183 595 kr (soliditet 77,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.