Norraby Hotell ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 461 637 | 1 453 188 | 869 122 | 717 478 | 670 546 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 253 724 | 3 476 224 | 3 230 013 | 3 488 570 | 3 910 537 |
| Summa tillgångar | 3 715 361 | 4 929 412 | 4 099 135 | 4 206 048 | 4 581 083 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 658 433 | 1 222 323 | 563 340 | 665 900 | 797 514 |
| Långfristiga skulder | 1 638 060 | 2 113 774 | 1 733 688 | 1 814 771 | 1 975 617 |
| Summa skulder | 2 296 493 | 3 336 097 | 2 525 863 | 2 709 506 | 3 001 966 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 200 842 | 274 447 | 179 957 | 73 270 | 82 575 |
| Summa eget kapital | 1 418 868 | 1 593 315 | 1 573 272 | 1 496 542 | 1 579 117 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 775 000 | 2 002 000 | 2 204 000 | 1 996 000 | 1 977 000 |
| Rörelseresultat | 284 430 | 375 894 | 552 111 | 185 194 | 197 279 |
| EBITDA | 476 094 | 620 922 | 798 322 | 419 466 | 422 903 |
| Resultat före skatt | 253 250 | 319 557 | 226 471 | 92 102 | 103 823 |
| Årets resultat | 200 842 | 274 447 | 179 957 | 73 270 | 82 575 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 191 664 | 245 028 | 246 211 | 234 272 | 225 624 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | 150 000 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Norraby Hotell AB
Översikt
Norraby Hotell AB (org.nr 556687-4243) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Tranås. Bransch enligt SCB: verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 977 000 kr, vilket är 1,0 % mindre än året innan (1 996 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 82 575 kr (4,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 581 083 kr och det egna kapitalet 1 579 117 kr (soliditet 34,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.