B.L.C. Ventilation ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 211 830 | 3 203 023 | 2 955 248 | 2 415 381 | 3 411 002 |
| Summa anläggningstillgångar | 12 558 | 10 275 | 7 992 | 5 709 | 3 426 |
| Summa tillgångar | 3 224 388 | 3 213 298 | 2 963 240 | 2 421 090 | 3 414 428 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 2 514 673 | 2 689 530 | 1 980 410 | 2 014 190 | 4 565 930 |
| Långfristiga skulder | 0 | 218 478 | 307 100 | 138 436 | 372 809 |
| Summa skulder | 2 514 673 | 2 908 008 | 2 287 510 | 2 152 626 | 4 938 739 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −247 334 | −404 425 | 370 440 | −407 266 | −1 792 775 |
| Summa eget kapital | 709 715 | 305 290 | 675 730 | 268 464 | −1 524 311 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 787 000 | 12 587 000 | 15 870 000 | 12 640 000 | 16 405 000 |
| Rörelseresultat | −635 026 | −398 977 | 376 387 | −384 076 | −1 762 218 |
| EBITDA | −632 743 | −396 694 | 378 670 | −381 793 | −1 759 935 |
| Resultat före skatt | −247 334 | −404 425 | 370 440 | −407 266 | −1 792 775 |
| Årets resultat | −247 334 | −404 425 | 370 440 | −407 266 | −1 792 775 |
| Personalkostnader | 1 353 669 | 1 297 687 | 1 429 395 | 1 449 464 | 1 105 533 |
| Avskrivningar | 2 283 | 2 283 | 2 283 | 2 283 | 2 283 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: B.L.C. Ventilation AB
Översikt
B.L.C. Ventilation AB (org.nr 556686-5639) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Borås. Bransch enligt SCB: ventilationsarbeten (SNI 43222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 16 405 000 kr, vilket är 29,8 % mer än året innan (12 640 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 1 792 775 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 8 202 500 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−1 524 311 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.