P.A. Haglunds Måleri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 208 309 | 7 024 203 | 6 542 670 | 5 033 537 | 5 422 627 |
| Årets resultat | 658 466 | 692 884 | 400 999 | 177 354 | 378 357 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 3 440 701 | 3 669 469 | 3 346 917 | 2 561 685 | 3 388 715 |
| Summa skulder | 2 245 090 | 2 430 974 | 2 407 423 | 1 844 837 | 2 743 510 |
| Summa eget kapital | 1 195 611 | 1 238 495 | 939 494 | 716 848 | 645 205 |
| Anställda | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | 650 000 | 700 000 | 400 000 | 450 000 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: P.A. Haglunds Måleri AB
Översikt
P.A. Haglunds Måleri AB (org.nr 556685-6406) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Årsta.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 5 422 627 kr, vilket är 7,7 % mer än året innan (5 033 537 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,0 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 378 357 kr (7,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 807 542 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 388 715 kr och det egna kapitalet 645 205 kr (soliditet 19,0 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.