Nebel Musik & Kultur ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 475 647 | 1 015 325 | 612 851 | 874 183 | 817 209 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 833 | 1 539 | 245 | 0 | — |
| Summa tillgångar | 1 478 480 | 1 016 864 | 613 096 | 874 183 | 817 209 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 017 993 | 841 460 | 661 516 | 793 606 | 540 688 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 5 647 |
| Summa skulder | 1 017 993 | 841 460 | 661 516 | 793 606 | 546 335 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 255 012 | −30 083 | −223 824 | 128 997 | 190 297 |
| Summa eget kapital | 460 487 | 175 404 | −48 420 | 80 577 | 270 874 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 498 120 | 2 271 630 | 2 328 150 | 2 450 694 | 2 520 157 |
| Rörelseresultat | 255 043 | −30 091 | −39 582 | 163 506 | 194 142 |
| EBITDA | 286 337 | −28 797 | −38 288 | 163 751 | 194 142 |
| Resultat före skatt | 255 012 | −30 083 | −223 824 | 128 997 | 193 362 |
| Årets resultat | 255 012 | −30 083 | −223 824 | 128 997 | 190 297 |
| Personalkostnader | 800 610 | 784 859 | 652 825 | 871 448 | 850 259 |
| Avskrivningar | 31 294 | 1 294 | 1 294 | 245 | 0 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Nebel Musik & Kultur AB
Översikt
Nebel Musik & Kultur AB (org.nr 556684-7660) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: utgivning av tidskrifter (SNI 58130).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 520 157 kr, vilket är 2,8 % mer än året innan (2 450 694 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 190 297 kr (7,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 260 079 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 817 209 kr och det egna kapitalet 270 874 kr (soliditet 33,1 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.