Bil & Däckverkstan i Strömsnäsbruk ABAktiv

556684-0160AktiebolagRegistrerat 2005STRÖMSNÄSBRUK

Finansiell översikt

11 923 000 kr+7,1%
Omsättning 2025
+8,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022–2025
05 mn10 mn15 mn2022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn2022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2022202320242025
Nettoomsättning9 253 0008 967 00011 131 00011 923 000
Årets resultat255 437150 776319 817148 675
Balanserat resultat————
Summa tillgångar4 700 0844 182 2945 225 5594 536 737
Summa skulder2 130 0631 461 4982 184 9451 347 448
Summa eget kapital2 570 0212 720 7963 040 6143 189 289
Anställda4455

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Bil & Däckverkstan i Strömsnäsbruk AB

Översikt

Bil & Däckverkstan i Strömsnäsbruk AB (org.nr 556684-0160) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Strömsnäsbruk. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 11 923 000 kr, vilket är 7,1 % mer än året innan (11 131 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 148 675 kr (1,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5. Nettoomsättningen per anställd var 2 384 600 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 536 737 kr och det egna kapitalet 3 189 289 kr (soliditet 70,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.