Svarvarvägen FastighetsaktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 692 416 | 3 904 713 | 4 341 604 | 3 748 642 | 4 203 270 | 3 318 123 | 6 329 542 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 905 496 | 6 133 699 | 6 463 997 | 6 451 410 | 6 374 603 | 8 333 091 | 6 575 663 |
| Summa tillgångar | 9 597 912 | 10 038 412 | 10 805 601 | 10 200 052 | 10 577 873 | 11 651 214 | 12 905 205 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 1 298 383 | 652 061 | 1 062 085 | 651 807 | 596 456 | 700 175 | 736 776 |
| Långfristiga skulder | 6 900 000 | 7 834 500 | 7 421 250 | 7 022 500 | 6 750 000 | 7 485 000 | 7 572 130 |
| Summa skulder | 8 198 383 | 8 486 561 | 8 483 335 | 7 674 307 | 7 346 456 | 8 185 175 | 9 018 778 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 376 954 | 152 322 | 770 415 | 203 479 | 705 672 | 234 621 | 420 389 |
| Summa eget kapital | 1 399 529 | 1 551 851 | 2 322 266 | 2 525 745 | 3 231 417 | 3 466 039 | 3 886 427 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 990 000 | 1 094 000 | 1 527 000 | 1 247 000 | 1 609 000 | 1 804 000 | 1 962 000 |
| Rörelseresultat | 587 053 | 346 761 | 1 140 430 | 1 080 271 | 1 236 096 | 704 945 | 1 376 867 |
| EBITDA | 826 732 | 587 419 | 1 381 473 | 1 475 284 | 1 638 270 | 1 233 086 | 1 934 295 |
| Resultat före skatt | 483 273 | 193 925 | 980 171 | 256 268 | 888 700 | 294 723 | 528 990 |
| Årets resultat | 376 954 | 152 322 | 770 415 | 203 479 | 705 672 | 234 621 | 420 389 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 239 679 | 240 658 | 241 043 | 395 013 | 402 174 | 528 141 | 557 428 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Svarvarvägen Fastighetsaktiebolag
Översikt
Svarvarvägen Fastighetsaktiebolag (org.nr 556683-0369) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Saltsjö-Boo. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 962 000 kr, vilket är 8,8 % mer än året innan (1 804 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 420 389 kr (21,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 12 905 205 kr och det egna kapitalet 3 886 427 kr (soliditet 30,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.