Stall Garbo ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 204 764 | 29 112 | 18 308 | 30 123 | 14 922 | 16 400 | 46 490 |
| Summa anläggningstillgångar | 226 190 | 145 959 | 104 134 | 128 780 | 72 480 | 63 420 | 54 360 |
| Summa tillgångar | 430 954 | 175 071 | 122 442 | 158 903 | 87 402 | 79 820 | 100 850 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 167 443 | 167 036 | 79 915 | 67 227 | 30 305 | 21 103 | 21 102 |
| Långfristiga skulder | 5 509 281 | 5 666 945 | 6 071 041 | 6 500 091 | 6 588 989 | 3 075 565 | 2 076 548 |
| Summa skulder | 5 676 724 | 5 833 981 | 6 150 956 | 6 567 318 | 6 619 294 | 3 096 668 | 2 097 650 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −180 293 | −413 140 | −369 605 | −379 901 | −123 477 | 3 515 044 | 20 048 |
| Summa eget kapital | −5 245 770 | −5 658 910 | −6 028 514 | −6 408 415 | −6 531 892 | −3 016 848 | −1 996 800 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 569 000 | 327 000 | 103 000 | 37 000 | 24 000 | 46 000 | 37 000 |
| Rörelseresultat | −177 650 | −411 146 | −366 857 | −376 944 | −122 916 | 16 103 | 19 989 |
| EBITDA | −109 301 | −330 915 | −312 605 | −345 884 | −113 856 | 25 163 | 29 049 |
| Resultat före skatt | −180 293 | −413 140 | −369 605 | −379 901 | −123 477 | 3 515 044 | 20 048 |
| Årets resultat | −180 293 | −413 140 | −369 605 | −379 901 | −123 477 | 3 515 044 | 20 048 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 68 349 | 80 231 | 54 252 | 31 060 | 9 060 | 9 060 | 9 060 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Stall Garbo AB
Översikt
Stall Garbo AB (org.nr 556682-7480) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Bergeforsen. Bransch enligt SCB: tävling med hästar (SNI 93191).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 37 000 kr, vilket är 19,6 % mindre än året innan (46 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 36,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 20 048 kr (54,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 7 redovisade räkenskapsår.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−1 996 800 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.