Ateljé Liva ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 996 000 | 1 025 000 | 1 181 000 | 1 319 000 | 1 392 000 |
| Årets resultat | 3 930 | 41 641 | −17 641 | 562 | 128 257 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 837 642 | 909 267 | 962 080 | 993 451 | 1 156 734 |
| Summa skulder | 529 961 | 559 945 | 630 399 | 661 209 | 696 235 |
| Summa eget kapital | 307 681 | 349 322 | 331 681 | 332 242 | 460 499 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Ateljé Liva AB
Översikt
Ateljé Liva AB (org.nr 556681-9156) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Gagnef. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 392 000 kr, vilket är 5,5 % mer än året innan (1 319 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 128 257 kr (9,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 696 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 156 734 kr och det egna kapitalet 460 499 kr (soliditet 39,8 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.