Göteborgs Golv & Kakel ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 260 817 | 3 621 949 | 4 006 604 | 4 247 647 | 5 030 159 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 23 620 | 17 715 | 37 149 | 48 119 |
| Summa tillgångar | 2 260 817 | 3 645 569 | 4 024 319 | 4 284 796 | 5 078 278 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 474 588 | 1 576 366 | 1 612 918 | 1 359 654 | 1 691 345 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 619 588 | 2 121 366 | 2 307 918 | 2 084 654 | 2 541 345 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 3 217 | 1 082 974 | 692 198 | 483 741 | 486 791 |
| Summa eget kapital | 641 229 | 1 524 203 | 1 716 401 | 2 200 142 | 2 536 933 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 379 512 | 11 264 129 | 10 173 211 | 9 034 225 | 10 879 792 |
| Rörelseresultat | −15 874 | 1 775 842 | 1 033 783 | 659 960 | 751 195 |
| EBITDA | −15 874 | 1 781 747 | 1 039 688 | 672 199 | 769 236 |
| Resultat före skatt | 13 589 | 1 375 842 | 878 918 | 627 757 | 627 149 |
| Årets resultat | 3 217 | 1 082 974 | 692 198 | 483 741 | 486 791 |
| Personalkostnader | 4 527 085 | 4 426 204 | 4 798 903 | 4 162 910 | 4 895 310 |
| Avskrivningar | 0 | 5 905 | 5 905 | 12 239 | 18 041 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | 500 000 | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Göteborgs Golv & Kakel AB
Översikt
Göteborgs Golv & Kakel AB (org.nr 556681-2656) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Sävedalen. Bransch enligt SCB: golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 10 879 792 kr, vilket är 20,4 % mer än året innan (9 034 225 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 486 791 kr (4,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7. Nettoomsättningen per anställd var 1 554 256 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 078 278 kr och det egna kapitalet 2 536 933 kr (soliditet 50,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.