Harsa Konferens & Fritid ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 166 988 | 11 574 425 | 10 943 470 | 9 298 858 | 8 631 818 |
| Årets resultat | 911 041 | 542 781 | 516 085 | 10 076 | 3 050 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 8 953 836 | 7 037 863 | 7 080 673 | 6 657 370 | 5 404 057 |
| Summa skulder | 6 007 929 | 3 549 175 | 3 275 900 | 3 342 521 | 2 286 158 |
| Summa eget kapital | 2 945 907 | 3 488 688 | 3 804 773 | 3 314 849 | 3 117 899 |
| Anställda | 8 | 8 | 8 | 7 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | 500 000 | 200 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Harsa Konferens & Fritid AB
Översikt
Harsa Konferens & Fritid AB (org.nr 556681-1617) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Järvsö. Bransch enligt SCB: hotellverksamhet med restaurangrörelse (SNI 55101).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 8 631 818 kr, vilket är 7,2 % mindre än året innan (9 298 858 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,4 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 3 050 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 6 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 1 438 636 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 5 404 057 kr och det egna kapitalet 3 117 899 kr (soliditet 57,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.