Nurmi Drive ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 187 323 336 | 184 911 771 | 193 117 386 | 202 401 195 |
| Summa anläggningstillgångar | 268 759 761 | 135 594 721 | 112 569 122 | 7 864 800 |
| Summa tillgångar | 456 083 097 | 320 506 492 | 305 686 508 | 210 265 995 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 17 591 183 | 71 506 641 | 89 502 560 | 101 547 323 |
| Långfristiga skulder | 89 200 000 | 86 100 000 | 83 300 000 | 0 |
| Summa skulder | 106 791 183 | 157 606 641 | 172 802 560 | 101 547 323 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −61 859 180 | −184 392 063 | −28 315 902 | 18 834 724 |
| Summa eget kapital | 349 291 914 | 162 899 851 | 132 883 948 | 108 718 672 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 0 | 450 000 | 0 | 180 000 |
| Rörelseresultat | −4 191 795 | −3 171 143 | −656 835 | 41 945 180 |
| EBITDA | −512 940 | 253 369 | 265 982 | 42 545 780 |
| Resultat före skatt | −61 859 180 | −184 392 063 | −28 315 902 | 18 834 724 |
| Årets resultat | −61 859 180 | −184 392 063 | −28 315 902 | 18 834 724 |
| Personalkostnader | 64 097 | 64 097 | 67 337 | 199 127 |
| Avskrivningar | 3 678 855 | 3 424 512 | 922 817 | 600 600 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Nurmi Drive AB
Översikt
Nurmi Drive AB (org.nr 556678-4178) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 180 000 kr. Årets resultat 2025 var en vinst på 18 834 724 kr (10 464 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 210 265 995 kr och det egna kapitalet 108 718 672 kr (soliditet 51,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.