Tumba Träningscenter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 709 177 | 5 143 902 | 5 347 635 | 5 664 179 | 5 408 874 |
| Årets resultat | 346 139 | 288 589 | 297 247 | 203 349 | 95 808 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 5 345 787 | 5 063 252 | 5 345 389 | 5 325 661 | 5 096 834 |
| Summa skulder | 3 008 048 | 2 736 923 | 3 021 814 | 2 998 736 | 2 874 101 |
| Summa eget kapital | 2 337 739 | 2 326 329 | 2 323 575 | 2 326 925 | 2 222 733 |
| Anställda | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | 300 000 | 300 000 | 200 000 | — | 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Tumba Träningscenter AB
Översikt
Tumba Träningscenter AB (org.nr 556678-0820) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Tumba. Bransch enligt SCB: drift av gymanläggningar (SNI 93130).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 408 874 kr, vilket är 4,5 % mindre än året innan (5 664 179 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 1,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 95 808 kr (1,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5. Nettoomsättningen per anställd var 1 081 775 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 096 834 kr och det egna kapitalet 2 222 733 kr (soliditet 43,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.