Team Promotion Gårda ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 187 468 | 4 455 930 | 4 982 712 | 3 570 828 | 4 493 297 |
| Summa anläggningstillgångar | 94 000 | 94 000 | 94 000 | 94 000 | 377 000 |
| Summa tillgångar | 4 281 468 | 4 549 930 | 5 076 712 | 3 664 828 | 4 870 297 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 500 960 | 2 042 918 | 3 122 891 | 1 642 451 | 2 463 306 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 2 123 960 | 3 196 918 | 3 806 891 | 2 692 451 | 3 513 306 |
| Aktiekapital | 120 000 | 120 000 | 120 000 | 120 000 | 120 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 661 269 | 1 195 503 | 1 116 809 | 802 556 | 1 184 614 |
| Summa eget kapital | 2 157 508 | 1 353 012 | 1 269 821 | 972 377 | 1 356 991 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 390 000 | 16 390 000 | 17 029 000 | 17 822 000 | 18 888 000 |
| Rörelseresultat | 1 160 714 | 2 060 130 | 983 518 | 1 411 473 | 1 542 083 |
| EBITDA | 1 163 990 | 2 060 130 | — | — | — |
| Resultat före skatt | 856 479 | 1 524 311 | 1 439 396 | 1 029 642 | 1 524 903 |
| Årets resultat | 661 269 | 1 195 503 | 1 116 809 | 802 556 | 1 184 614 |
| Personalkostnader | 3 265 542 | 3 225 588 | 4 753 633 | 4 232 475 | 4 603 959 |
| Avskrivningar | 3 276 | 0 | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 5 | 5 | 5 | 6 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | 1 200 000 | 1 100 000 | 800 000 | 1 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Team Promotion Gårda AB
Översikt
Team Promotion Gårda AB (org.nr 556677-2322) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Mölndal.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 18 888 000 kr, vilket är 6,0 % mer än året innan (17 822 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 184 614 kr (6,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6. Nettoomsättningen per anställd var 3 148 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 870 297 kr och det egna kapitalet 1 356 991 kr (soliditet 27,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.