Nordiska Brandskydd ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 877 405 | 2 256 673 | 2 524 228 | 3 011 184 | 3 198 656 | 3 089 760 | 3 511 657 |
| Summa anläggningstillgångar | 12 784 | 5 293 | 100 128 | 0 | 0 | 0 | — |
| Summa tillgångar | 1 890 189 | 2 261 966 | 2 624 356 | 3 011 184 | 3 198 656 | 3 089 760 | 3 511 657 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 463 657 | 471 198 | 446 226 | 396 703 | 699 540 | 589 001 | 744 832 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 034 581 | 1 161 415 | 1 173 226 | 1 153 703 | 1 431 540 | 1 522 001 | 1 404 832 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 352 288 | 244 943 | 350 579 | 406 351 | 259 634 | 800 643 | 539 066 |
| Summa eget kapital | 855 608 | 1 100 551 | 1 451 130 | 1 857 481 | 1 767 116 | 1 567 759 | 2 106 825 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 2 403 029 | 2 674 860 | 2 104 095 | 2 494 632 | 2 509 198 | 3 549 543 | 2 742 318 |
| Rörelseresultat | 616 935 | 479 782 | 448 696 | 550 225 | 311 136 | 1 182 684 | 400 660 |
| EBITDA | 624 426 | 487 273 | 462 982 | 550 225 | — | — | — |
| Resultat före skatt | 457 727 | 318 250 | 450 046 | 519 885 | 336 097 | 1 017 966 | 689 965 |
| Årets resultat | 352 288 | 244 943 | 350 579 | 406 351 | 259 634 | 800 643 | 539 066 |
| Personalkostnader | 693 225 | 1 060 476 | 820 304 | 811 251 | 884 671 | 959 950 | 997 616 |
| Avskrivningar | 7 491 | 7 491 | 14 286 | 0 | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 350 000 | 1 000 000 | — | 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Nordiska Brandskydd AB
Översikt
Nordiska Brandskydd AB (org.nr 556676-7652) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Kungälv. Bransch enligt SCB: partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 742 318 kr, vilket är 22,7 % mindre än året innan (3 549 543 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 539 066 kr (19,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 742 318 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 511 657 kr och det egna kapitalet 2 106 825 kr (soliditet 60,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.