Ability Partner Europe ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 2 000 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 17 609 935 | 17 768 279 | 15 335 362 | 13 653 894 | 16 558 664 |
| Summa anläggningstillgångar | 224 562 | 255 119 | 160 746 | 98 376 | 1 194 219 |
| Summa tillgångar | 17 834 497 | 18 023 398 | 15 496 108 | 13 752 270 | 17 752 883 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 2 801 593 | 2 990 827 | 2 134 331 | 1 970 639 | 2 471 129 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 7 479 840 | 7 861 555 | 6 417 293 | 5 313 364 | 6 431 129 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 3 398 528 | 1 307 186 | 416 972 | −639 909 | 2 882 848 |
| Summa eget kapital | 10 354 657 | 10 161 843 | 9 078 815 | 8 438 906 | 11 321 754 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 16 215 000 | 17 196 000 | 14 934 615 | 12 736 102 | 18 766 464 |
| Rörelseresultat | 5 219 056 | 1 894 089 | −289 746 | −1 934 405 | 4 023 311 |
| EBITDA | 5 277 953 | 1 975 370 | −216 531 | −1 872 035 | 4 077 468 |
| Resultat före skatt | 4 308 271 | 1 701 665 | 597 757 | −639 909 | 3 613 338 |
| Årets resultat | 3 398 528 | 1 307 186 | 416 972 | −639 909 | 2 882 848 |
| Personalkostnader | 4 395 905 | 4 922 961 | 4 488 337 | 4 718 111 | 4 693 061 |
| Avskrivningar | 58 897 | 81 281 | 73 215 | 62 370 | 54 157 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 5 | 5 | 5 | 6 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | 1 500 000 | — | — | 2 000 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Ability Partner Europe AB
Översikt
Ability Partner Europe AB (org.nr 556676-3032) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: pR och kommunikation (SNI 73300).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 18 766 464 kr, vilket är 47,3 % mer än året innan (12 736 102 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 2 882 848 kr (15,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 5 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 3 753 293 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 17 752 883 kr och det egna kapitalet 11 321 754 kr (soliditet 63,8 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 2 000 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.