SweNav i Luleå ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 500 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 942 033 | 1 153 161 | 1 208 474 | 2 002 826 | 2 523 058 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 185 027 | 1 254 452 | 1 019 376 | 1 213 924 | 1 579 305 |
| Summa tillgångar | 2 127 060 | 2 407 613 | 2 227 850 | 3 216 750 | 4 102 363 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 327 299 | 313 641 | 309 666 | 755 220 | 1 094 526 |
| Långfristiga skulder | 72 737 | 248 562 | 129 174 | 0 | — |
| Summa skulder | 958 873 | 1 121 040 | 997 677 | 1 314 057 | 1 653 363 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 366 737 | 148 386 | 83 600 | 772 519 | 846 307 |
| Summa eget kapital | 1 168 187 | 1 286 573 | 1 230 173 | 1 902 693 | 2 449 000 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 893 000 | 2 200 000 | 2 281 000 | 4 479 000 | 7 204 000 |
| Rörelseresultat | 468 689 | 196 058 | 111 197 | 975 526 | 1 063 488 |
| EBITDA | 617 535 | 393 213 | 304 973 | 1 151 613 | 1 272 329 |
| Resultat före skatt | 466 743 | 189 180 | 106 622 | 973 572 | 1 069 761 |
| Årets resultat | 366 737 | 148 386 | 83 600 | 772 519 | 846 307 |
| Personalkostnader | 912 267 | 849 018 | 861 210 | 1 556 381 | 1 688 943 |
| Avskrivningar | 148 846 | 197 155 | 193 776 | 176 087 | 208 841 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 300 000 | 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: SweNav i Luleå AB
Översikt
SweNav i Luleå AB (org.nr 556675-9576) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Luleå. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 7 204 000 kr, vilket är 60,8 % mer än året innan (4 479 000 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 25,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 846 307 kr (11,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2. Nettoomsättningen per anställd var 3 602 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 4 102 363 kr och det egna kapitalet 2 449 000 kr (soliditet 59,7 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.