ATV Shopen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 500 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 27 367 547 | 23 945 873 | 20 418 275 | 22 316 700 | 20 449 000 |
| Årets resultat | 1 933 994 | 616 460 | 1 368 462 | 260 714 | 946 826 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 8 608 867 | 7 787 406 | 8 739 980 | 9 851 796 | 9 867 489 |
| Summa skulder | 2 484 500 | 2 246 579 | 1 830 691 | 3 161 793 | 2 730 660 |
| Summa eget kapital | 6 124 367 | 5 540 827 | 6 909 289 | 6 690 003 | 7 136 829 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 5 | 4 |
| Föreslagen utdelning | 1 200 000 | — | 480 000 | 500 000 | 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: ATV Shopen AB
Översikt
ATV Shopen AB (org.nr 556674-3620) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Åkersberga. Bransch enligt SCB: reparation och underhåll av motorcyklar (SNI 95320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 20 449 000 kr, vilket är 8,4 % mindre än året innan (22 316 700 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 946 826 kr (4,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 5 112 250 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 9 867 489 kr och det egna kapitalet 7 136 829 kr (soliditet 72,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.