Tavelsjö Mek och Bygg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 096 669 | 1 071 873 | 1 186 867 | 1 191 279 | 1 383 328 | 1 477 890 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 096 669 | 1 071 873 | 1 186 867 | 1 191 279 | 1 383 328 | 1 477 890 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 149 378 | 35 771 | 48 014 | 26 255 | 40 413 | 30 305 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 253 213 | 134 171 | 192 814 | 209 355 | 300 513 | 323 405 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 126 266 | 94 246 | 106 351 | 87 872 | 175 891 | 71 670 |
| Summa eget kapital | 843 456 | 937 702 | 994 053 | 981 924 | 1 082 815 | 1 154 485 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 021 000 | 857 000 | 1 159 000 | 934 000 | 1 232 000 | 1 010 000 |
| Rörelseresultat | 219 821 | 115 037 | 181 422 | 150 177 | 300 426 | 125 066 |
| Resultat före skatt | 162 596 | 120 156 | 135 034 | 111 572 | 223 629 | 92 131 |
| Årets resultat | 126 266 | 94 246 | 106 351 | 87 872 | 175 891 | 71 670 |
| Personalkostnader | 568 409 | 601 218 | 605 293 | 637 101 | 681 379 | 734 556 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 50 000 | 100 000 | 75 000 | — | 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Tavelsjö Mek och Bygg AB
Översikt
Tavelsjö Mek och Bygg AB (org.nr 556673-8398) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Tavelsjö.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 010 000 kr, vilket är 18,0 % mindre än året innan (1 232 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 71 670 kr (7,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 010 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 477 890 kr och det egna kapitalet 1 154 485 kr (soliditet 78,1 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.