Venbussen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 380 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 134 990 | 1 331 142 | 1 273 649 | 1 753 225 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 204 316 | 1 941 084 | 2 710 039 | 2 028 094 |
| Summa tillgångar | 3 339 306 | 3 272 226 | 3 983 688 | 3 781 319 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 621 699 | 1 064 543 | 1 301 497 | 1 256 324 |
| Långfristiga skulder | 1 309 070 | 1 002 335 | 1 579 488 | 989 841 |
| Summa skulder | 2 182 769 | 2 318 878 | 2 962 985 | 2 728 165 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 260 664 | 421 812 | 445 771 | 32 451 |
| Summa eget kapital | 1 156 537 | 953 348 | 1 020 703 | 1 053 154 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 248 000 | 4 844 000 | 5 139 000 | 5 695 000 |
| Rörelseresultat | 486 678 | 579 492 | 616 648 | 536 785 |
| EBITDA | 807 126 | 992 124 | 1 343 680 | 1 218 730 |
| Resultat före skatt | 334 782 | 536 862 | 445 792 | 40 332 |
| Årets resultat | 260 664 | 421 812 | 445 771 | 32 451 |
| Personalkostnader | 2 270 468 | 2 879 587 | 2 512 617 | 2 943 772 |
| Avskrivningar | 320 448 | 412 632 | 727 032 | 681 945 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 3 | 4 | 4 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | 380 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Venbussen AB
Översikt
Venbussen AB (org.nr 556673-7101) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Sankt Ibb.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 5 695 000 kr, vilket är 10,8 % mer än året innan (5 139 000 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 32 451 kr (0,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 5 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 1 139 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 3 781 319 kr och det egna kapitalet 1 053 154 kr (soliditet 27,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.