West Pro Cycle ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 444 472 | 416 256 | 627 206 | 640 855 | 625 850 | 720 948 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 20 000 | 15 000 | 61 322 | 44 702 |
| Summa tillgångar | 444 472 | 416 256 | 647 206 | 655 855 | 687 172 | 765 650 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 184 713 | 85 806 | 326 254 | 256 166 | 265 814 | 217 582 |
| Långfristiga skulder | 0 | 62 500 | 0 | — | — | — |
| Summa skulder | 184 713 | 148 306 | 326 254 | 256 166 | 265 814 | 217 582 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 19 859 | −41 809 | 53 002 | 78 736 | 71 669 | 126 710 |
| Summa eget kapital | 259 759 | 267 950 | 320 952 | 399 689 | 421 358 | 548 068 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 944 019 | 895 332 | 1 204 089 | 1 694 053 | 1 617 000 | 1 675 454 |
| Rörelseresultat | 25 804 | −41 710 | 66 722 | 87 979 | 90 545 | 159 878 |
| EBITDA | 29 026 | −41 710 | 71 722 | 92 979 | 102 323 | 176 498 |
| Resultat före skatt | 25 452 | −41 809 | 66 746 | 88 232 | 90 250 | 159 610 |
| Årets resultat | 19 859 | −41 809 | 53 002 | 78 736 | 71 669 | 126 710 |
| Personalkostnader | 388 536 | 295 034 | 527 269 | 692 610 | 697 829 | 668 259 |
| Avskrivningar | 3 222 | 0 | 5 000 | 5 000 | 11 778 | 16 620 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 50 000 | 0 | 0 | 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: West Pro Cycle AB
Översikt
West Pro Cycle AB (org.nr 556673-2805) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2004 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Trollhättan. Bransch enligt SCB: reparation och underhåll av motorcyklar (SNI 95320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 675 454 kr, vilket är 3,6 % mer än året innan (1 617 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 126 710 kr (7,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 837 727 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 765 650 kr och det egna kapitalet 548 068 kr (soliditet 71,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.