Sälen Event & Media Produktion AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 797 785 | 230 864 | 157 245 | 130 466 | 37 586 |
| Summa anläggningstillgångar | 20 499 | 4 313 | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 818 284 | 235 177 | 157 245 | 130 466 | 37 586 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 452 845 | 485 959 | 561 325 | 410 146 | 424 323 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 452 845 | 485 959 | 561 325 | 410 146 | 424 323 |
| Aktiekapital | 100 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −75 149 | −301 222 | −153 298 | 124 400 | −107 057 |
| Summa eget kapital | 365 439 | −250 782 | −404 080 | −279 680 | −386 737 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 313 000 | 3 530 000 | 3 367 000 | 3 279 000 | 2 290 000 |
| Rörelseresultat | −249 367 | −300 564 | −152 176 | 132 250 | −91 169 |
| EBITDA | −230 657 | −284 378 | −147 863 | 132 250 | — |
| Resultat före skatt | −75 149 | −301 222 | −153 298 | 124 400 | −107 057 |
| Årets resultat | −75 149 | −301 222 | −153 298 | 124 400 | −107 057 |
| Personalkostnader | 1 745 329 | 1 885 139 | 1 703 127 | 1 353 172 | 896 821 |
| Avskrivningar | 18 710 | 16 186 | 4 313 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Sälen Event & Media Produktion Aktiebolag
Översikt
Sälen Event & Media Produktion Aktiebolag (org.nr 556672-7482) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2004 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Sälen. Bransch enligt SCB: övrig reklamverksamhet (SNI 73119).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 290 000 kr, vilket är 30,2 % mindre än året innan (3 279 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 8,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 107 057 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 145 000 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−386 737 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.