Stoppet Viringe vid E4:an ABAktiv

556670-1008AktiebolagRegistrerat 2004MÄRSTA

Finansiell översikt

4 036 000 kr−65,4%
Omsättning 2025
−25,5%
Genomsnittlig årlig förändring 2022–2025
05 mn10 mn15 mn2022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn15 mn2022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2023

Föreslagen utdelning 1 000 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2022202320242025
Nettoomsättning9 762 00010 937 00011 671 0004 036 000
Årets resultat651 52210 4151 077 834776 031
Balanserat resultat————
Summa tillgångar5 790 4996 326 4913 628 08713 901 263
Summa skulder3 852 3644 677 9411 901 70311 398 848
Summa eget kapital1 938 1351 648 5501 726 3842 502 415
Anställda5552
Föreslagen utdelning—1 000 000——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Stoppet Viringe vid E4:an AB

Översikt

Stoppet Viringe vid E4:an AB (org.nr 556670-1008) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2004 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Märsta. Bransch enligt SCB: livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 036 000 kr, vilket är 65,4 % mindre än året innan (11 671 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 25,5 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 776 031 kr (19,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 2 018 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 13 901 263 kr och det egna kapitalet 2 502 415 kr (soliditet 18,0 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.