Motor-Service Sweden ABAktiv

556665-5220AktiebolagRegistrerat 2004VAGNHÄRAD

Finansiell översikt

30 730 000 kr−12,0%
Omsättning 2025/26
−12,6%
Genomsnittlig årlig förändring 2023/24–2025/26
020 mn40 mn60 mn2023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
020 mn40 mn2023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 8 000 000 kr.

Historik
2025/268 000 000 kr
2024/255 000 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
2023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar29 703 38629 349 95728 691 088
Summa anläggningstillgångar731 200847 071980 496
Summa tillgångar30 434 58630 197 02829 671 584
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder5 720 9582 394 0403 739 543
Långfristiga skulder———
Summa skulder12 846 20811 519 29013 663 793
Aktiekapital100 000100 000100 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)6 946 8044 689 3612 330 052
Summa eget kapital17 588 37818 677 73816 007 791
Resultaträkning
Nettoomsättning40 266 00034 911 00030 730 000
Rörelseresultat11 778 4957 580 4433 896 598
EBITDA11 901 8957 733 6604 070 553
Resultat före skatt8 805 2245 957 1303 008 298
Årets resultat6 946 8044 689 3612 330 052
Personalkostnader5 130 9675 249 2996 313 478
Avskrivningar123 400153 217173 955
Övriga nyckeltal
Anställda668
Föreslagen utdelning—5 000 0008 000 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Motor-Service Sweden AB

Översikt

Motor-Service Sweden AB (org.nr 556665-5220) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2004 och har funnits i 22 år. Säte enligt registret: Vagnhärad. Bransch enligt SCB: provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer (SNI 46141).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 30 730 000 kr, vilket är 12,0 % mindre än året innan (34 911 000 kr). Från 2024 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 12,6 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 2 330 052 kr (7,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 8 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 3 841 250 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 29 671 584 kr och det egna kapitalet 16 007 791 kr (soliditet 53,9 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 8 000 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.