CSD Förvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 438 296 | 10 419 555 | 679 413 | 618 121 | 267 097 | 37 672 |
| Summa anläggningstillgångar | 84 801 417 | 87 341 417 | 114 541 417 | 137 844 060 | 163 865 310 | 163 865 310 |
| Summa tillgångar | 86 239 713 | 97 760 972 | 115 220 830 | 138 462 181 | 164 132 407 | 163 902 982 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 86 674 | 86 675 | 104 675 | 120 805 | 115 805 | 65 425 |
| Långfristiga skulder | 7 629 784 | 7 529 784 | 7 529 784 | 7 329 784 | 7 379 784 | 7 436 284 |
| Summa skulder | 8 155 558 | 7 994 459 | 7 927 959 | 7 744 089 | 7 789 089 | 7 501 709 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −3 170 | 11 682 359 | 17 526 358 | 23 425 220 | 25 625 226 | 57 956 |
| Summa eget kapital | 78 084 155 | 89 766 513 | 107 292 871 | 130 718 092 | 156 343 318 | 156 401 273 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −63 306 | −70 061 | −98 170 | −68 707 | −53 750 | −61 400 |
| Resultat före skatt | −3 170 | 11 682 359 | 17 526 358 | 23 439 351 | 25 625 226 | 57 956 |
| Årets resultat | −3 170 | 11 682 359 | 17 526 358 | 23 425 220 | 25 625 226 | 57 956 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: CSD Förvaltning AB
Översikt
CSD Förvaltning AB (org.nr 556664-5809) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2004 och har funnits i 22 år. Säte enligt registret: Harplinge. Bransch enligt SCB: förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 57 956 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 163 902 982 kr och det egna kapitalet 156 401 273 kr (soliditet 95,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.