Bulk & Tank Halmstad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2021/22Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2022
| 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 7 592 443 | 7 686 870 |
| Summa anläggningstillgångar | 9 046 045 | 11 180 854 |
| Summa tillgångar | 16 638 488 | 18 867 724 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 6 154 974 | 5 402 227 |
| Långfristiga skulder | 2 909 155 | 5 734 275 |
| Summa skulder | 13 745 325 | 16 066 171 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 439 934 | 208 390 |
| Summa eget kapital | 2 893 163 | 2 801 553 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 21 695 000 | 25 851 000 |
| Rörelseresultat | 1 316 704 | 499 914 |
| EBITDA | 3 564 796 | 2 880 009 |
| Resultat före skatt | 562 872 | 266 576 |
| Årets resultat | 439 934 | 208 390 |
| Personalkostnader | 5 841 945 | 6 544 020 |
| Avskrivningar | 2 248 092 | 2 380 095 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 8 | 9 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Bulk & Tank Halmstad AB
Översikt
Bulk & Tank Halmstad AB (org.nr 556663-5107) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2004 och har funnits i 22 år. Säte enligt registret: Halmstad. Bransch enligt SCB: vägtransport, godstrafik (SNI 49410).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 25 851 000 kr, vilket är 19,2 % mer än året innan (21 695 000 kr). Årets resultat 2022 var en vinst på 208 390 kr (0,8 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2022: 9 (året innan: 8). Nettoomsättningen per anställd var 2 872 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 18 867 724 kr och det egna kapitalet 2 801 553 kr (soliditet 14,8 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.