France Fromage ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 172 191 | 122 401 | 254 048 | 160 357 | 22 679 | 49 909 | 90 160 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 770 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 177 961 | 122 401 | 254 048 | 160 357 | 22 679 | 49 909 | 90 160 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 365 261 | 416 685 | 440 378 | 299 247 | 8 669 | 23 522 | 19 855 |
| Långfristiga skulder | — | — | 0 | 0 | 0 | −23 000 | 0 |
| Summa skulder | 365 261 | 416 685 | 440 378 | 299 247 | 8 669 | 3 197 | 22 530 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 31 971 | −4 490 | 151 305 | 127 440 | 194 055 | 32 702 | 20 918 |
| Summa eget kapital | −187 300 | −294 284 | −186 330 | −138 890 | 14 010 | 46 712 | 67 630 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 2 074 056 | 1 845 255 | 2 391 417 | 2 189 723 | 1 039 702 | 292 550 | 216 172 |
| Rörelseresultat | 38 083 | 3 413 | 136 473 | 134 982 | 213 111 | 41 120 | 27 245 |
| Resultat före skatt | 31 971 | −4 490 | 151 305 | 127 440 | 194 055 | 41 172 | 26 358 |
| Årets resultat | 31 971 | −4 490 | 151 305 | 127 440 | 194 055 | 32 702 | 20 918 |
| Personalkostnader | 216 962 | 144 014 | 105 987 | 37 278 | 37 278 | 7 573 | 1 440 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | 1 | — | 1 | — | 1 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: France Fromage AB
Översikt
France Fromage AB (org.nr 556662-6726) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2004 och har funnits i 22 år. Säte enligt registret: Frillesås. Bransch enligt SCB: partihandel med mejeriprodukter, ägg, matolja och matfett (SNI 46330).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 216 172 kr, vilket är 26,1 % mindre än året innan (292 550 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 31,4 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 20 918 kr (9,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 90 160 kr och det egna kapitalet 67 630 kr (soliditet 75,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.