Hoting Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 2 452 517 | 3 137 155 |
| Summa anläggningstillgångar | 464 692 | 395 174 |
| Summa tillgångar | 2 917 209 | 3 532 329 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 206 685 | 347 016 |
| Långfristiga skulder | 1 200 000 | 1 200 000 |
| Summa skulder | 1 406 685 | 1 547 016 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 516 608 | 474 790 |
| Summa eget kapital | 1 510 524 | 1 985 313 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 265 000 | 1 279 000 |
| Rörelseresultat | 647 534 | 599 133 |
| EBITDA | 704 208 | 668 651 |
| Resultat före skatt | 650 800 | 597 969 |
| Årets resultat | 516 608 | 474 790 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | 56 674 | 69 518 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Hoting Fastigheter AB
Översikt
Hoting Fastigheter AB (org.nr 556662-3335) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2004 och har funnits i 22 år. Säte enligt registret: Hoting. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 279 000 kr, vilket är 1,1 % mer än året innan (1 265 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 474 790 kr (37,1 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 532 329 kr och det egna kapitalet 1 985 313 kr (soliditet 56,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.