Oxyr ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 6 627 659 | 3 974 054 | 3 289 386 | 4 915 984 | 4 322 162 | 29 216 283 |
| Summa anläggningstillgångar | 19 451 642 | 22 751 642 | 25 498 587 | 25 522 671 | 32 934 830 | 867 480 |
| Summa tillgångar | 26 079 301 | 26 725 696 | 28 787 973 | 30 438 655 | 37 256 992 | 30 083 763 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 656 248 | 462 248 | 480 996 | 462 248 | 989 248 | 1 159 023 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 656 248 | 462 248 | 480 996 | 462 248 | 1 131 420 | 1 306 640 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 972 054 | 2 070 395 | 2 793 529 | 2 394 430 | 6 149 165 | 28 151 551 |
| Summa eget kapital | 25 423 053 | 26 263 448 | 28 306 977 | 29 976 407 | 36 125 572 | 28 777 123 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 447 000 |
| Rörelseresultat | −11 125 | −11 865 | −13 490 | −11 615 | −109 623 | −231 |
| EBITDA | — | — | — | — | −88 439 | 108 673 |
| Resultat före skatt | 2 509 500 | 2 608 135 | 3 518 103 | 3 015 509 | 6 965 765 | 28 258 887 |
| Årets resultat | 1 972 054 | 2 070 395 | 2 793 529 | 2 394 430 | 6 149 165 | 28 151 551 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | 62 331 | 995 787 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | 21 184 | 108 904 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Oxyr AB
Översikt
Oxyr AB (org.nr 556661-0076) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2004 och har funnits i 22 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 447 000 kr. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 28 151 551 kr (817 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 3 447 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 30 083 763 kr och det egna kapitalet 28 777 123 kr (soliditet 95,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.