Kågedalens Skog ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 377 000 | 14 660 000 | 15 735 000 | 14 276 000 | 14 912 000 |
| Årets resultat | 1 400 440 | 946 608 | 915 227 | 2 685 975 | 1 014 023 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 15 493 643 | 17 231 828 | 23 894 807 | 25 085 532 | 27 620 680 |
| Summa skulder | 11 834 103 | 13 045 680 | 19 703 432 | 19 408 182 | 22 129 307 |
| Summa eget kapital | 3 659 540 | 4 186 148 | 4 191 375 | 5 677 350 | 5 491 373 |
| Anställda | 4 | 5 | 8 | 7 | 7 |
| Föreslagen utdelning | 420 000 | 910 000 | 1 200 000 | 1 200 000 | 1 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Kågedalens Skog AB
Översikt
Kågedalens Skog AB (org.nr 556658-7944) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2004 och har funnits i 22 år. Säte enligt registret: Ersmark. Bransch enligt SCB: drivning (SNI 02200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 14 912 000 kr, vilket är 4,5 % mer än året innan (14 276 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 014 023 kr (6,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7. Nettoomsättningen per anställd var 2 130 286 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 27 620 680 kr och det egna kapitalet 5 491 373 kr (soliditet 19,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.