Dentaltjänst Syd ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 931 000 | 8 471 000 | 8 174 000 | 9 367 000 | 8 832 000 |
| Årets resultat | 638 848 | 616 566 | 328 417 | 656 313 | 755 145 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 2 655 807 | 2 673 811 | 2 462 620 | 3 019 260 | 3 886 278 |
| Summa skulder | 1 768 377 | 1 869 815 | 1 630 207 | 1 930 534 | 2 642 406 |
| Summa eget kapital | 887 430 | 803 996 | 832 413 | 1 088 726 | 1 243 872 |
| Anställda | 6 | 6 | 6 | 6 | 7 |
| Föreslagen utdelning | 500 000 | 300 000 | 400 000 | 600 000 | 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Dentaltjänst Syd AB
Översikt
Dentaltjänst Syd AB (org.nr 556658-5138) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2004 och har funnits i 22 år. Säte enligt registret: Trelleborg. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 832 000 kr, vilket är 5,7 % mindre än året innan (9 367 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 755 145 kr (8,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 1 261 714 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 886 278 kr och det egna kapitalet 1 243 872 kr (soliditet 32,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.