E4-ans Camping ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 240 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 539 327 | 347 527 | 782 283 | 881 086 |
| Summa anläggningstillgångar | 667 958 | 647 554 | 591 269 | 565 057 |
| Summa tillgångar | 1 207 285 | 995 081 | 1 373 552 | 1 446 143 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 158 519 | 59 474 | 43 891 | 83 316 |
| Långfristiga skulder | 167 375 | 165 875 | 109 000 | 109 000 |
| Summa skulder | 468 894 | 306 349 | 422 891 | 492 316 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 132 204 | 341 | 175 089 | 203 166 |
| Summa eget kapital | 738 391 | 688 732 | 950 661 | 953 827 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 563 000 | 344 000 | 810 616 | 954 353 |
| Rörelseresultat | 211 628 | −56 056 | 234 341 | 287 160 |
| EBITDA | 249 683 | −11 652 | 262 874 | 313 372 |
| Resultat före skatt | 168 513 | 1 188 | 223 272 | 258 456 |
| Årets resultat | 132 204 | 341 | 175 089 | 203 166 |
| Personalkostnader | 1 621 | 18 991 | 160 320 | 224 996 |
| Avskrivningar | 38 055 | 44 404 | 28 533 | 26 212 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 240 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: E4-ans Camping AB
Översikt
E4-ans Camping AB (org.nr 556654-6379) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2004 och har funnits i 22 år. Säte enligt registret: Vittaryd. Bransch enligt SCB: campingplatsverksamhet (SNI 55300).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 954 353 kr, vilket är 17,7 % mer än året innan (810 616 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 19,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 203 166 kr (21,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 954 353 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 446 143 kr och det egna kapitalet 953 827 kr (soliditet 66,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 240 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.