Strandterassen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 712 919 | 1 326 387 | 915 057 | 823 795 | 829 976 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 518 348 | 1 439 857 | 1 428 093 | 1 351 919 | 1 284 814 |
| Summa tillgångar | 3 231 267 | 2 766 244 | 2 343 150 | 2 175 714 | 2 114 790 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 385 808 | 313 001 | 290 432 | 255 409 | 291 244 |
| Långfristiga skulder | 1 135 354 | 1 035 358 | 935 362 | 835 366 | 760 369 |
| Summa skulder | 2 025 177 | 1 734 504 | 1 277 939 | 1 097 263 | 1 051 613 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 378 570 | 75 650 | 33 471 | 13 240 | 84 725 |
| Summa eget kapital | 1 206 090 | 1 031 740 | 1 065 211 | 1 078 451 | 1 063 177 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 324 518 | 3 692 979 | 3 239 321 | 3 366 736 | 3 005 346 |
| Rörelseresultat | 618 046 | 20 581 | −224 674 | 35 842 | 142 278 |
| EBITDA | 715 401 | 99 072 | −146 865 | 112 016 | 209 383 |
| Resultat före skatt | 479 157 | 99 756 | 47 804 | 18 311 | 107 941 |
| Årets resultat | 378 570 | 75 650 | 33 471 | 13 240 | 84 725 |
| Personalkostnader | 1 945 372 | 2 161 793 | 2 023 095 | 1 879 701 | 1 615 558 |
| Avskrivningar | 97 355 | 78 491 | 77 809 | 76 174 | 67 105 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 100 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Strandterassen AB
Översikt
Strandterassen AB (org.nr 556650-9302) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2003 och har funnits i 22 år. Säte enligt registret: Gränna. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 005 346 kr, vilket är 10,7 % mindre än året innan (3 366 736 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 8,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 84 725 kr (2,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4. Nettoomsättningen per anställd var 751 337 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 114 790 kr och det egna kapitalet 1 063 177 kr (soliditet 50,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.