LLT Teknik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 449 225 | 1 789 314 | 1 485 203 | 1 370 588 | 1 156 771 |
| Summa anläggningstillgångar | 59 469 | 0 | — | — | 49 712 |
| Summa tillgångar | 1 508 694 | 1 789 314 | 1 485 203 | 1 370 588 | 1 206 483 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 245 599 | 163 181 | 158 399 | 316 046 | 316 065 |
| Långfristiga skulder | 991 220 | 1 150 576 | 813 599 | 513 835 | 326 465 |
| Summa skulder | 1 236 819 | 1 313 757 | 971 998 | 829 881 | 642 530 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −15 527 | 203 682 | 37 648 | 27 503 | 23 245 |
| Summa eget kapital | 271 875 | 475 557 | 513 205 | 540 707 | 563 953 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 627 926 | 754 454 | 833 310 | 628 016 | 1 041 172 |
| Rörelseresultat | −9 430 | 216 394 | 72 585 | 52 422 | 49 973 |
| EBITDA | 2 734 | 216 394 | — | — | 62 400 |
| Resultat före skatt | −15 527 | 210 910 | 64 306 | 49 520 | 48 414 |
| Årets resultat | −15 527 | 203 682 | 37 648 | 27 503 | 23 245 |
| Personalkostnader | 61 318 | 59 965 | 75 612 | 54 975 | 82 324 |
| Avskrivningar | 12 164 | 0 | — | — | 12 427 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: LLT Teknik AB
Översikt
LLT Teknik AB (org.nr 556648-5883) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2003 och har funnits i 23 år. Säte enligt registret: Bollnäs. Bransch enligt SCB: partihandel med järnhandelsvaror (SNI 46841).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 041 172 kr, vilket är 65,8 % mer än året innan (628 016 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 23 245 kr (2,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 206 483 kr och det egna kapitalet 563 953 kr (soliditet 46,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.