Flian ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 115 000 | 14 475 000 | 11 001 000 | 11 476 000 | 12 186 000 |
| Årets resultat | 1 096 028 | 1 972 352 | 303 135 | 210 666 | 867 737 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 16 811 055 | 17 097 058 | 20 359 352 | 22 783 976 | 23 059 956 |
| Summa skulder | 15 344 890 | 13 658 540 | 16 617 700 | 18 831 657 | 18 239 900 |
| Summa eget kapital | 1 466 165 | 3 438 518 | 3 741 652 | 3 952 319 | 4 820 056 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Flian AB
Översikt
Flian AB (org.nr 556640-3209) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2003 och har funnits i 23 år. Säte enligt registret: Lidköping. Bransch enligt SCB: odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter (SNI 01110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 12 186 000 kr, vilket är 6,2 % mer än året innan (11 476 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,3 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 867 737 kr (7,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 6 093 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 23 059 956 kr och det egna kapitalet 4 820 056 kr (soliditet 20,9 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.