Lotta Zell Catering ABAktiv

556639-5249AktiebolagRegistrerat 2003UPPLANDS VÄSBY

Finansiell översikt

839 209 kr+19,1%
Omsättning 2024/25
+4,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018/19–2024/25
0250 tusen500 tusen750 tusen1 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar364 881427 887527 349521 863352 941448 9351 561 629
Summa anläggningstillgångar81 400141 377196 991144 319385 961462 556328 502
Summa tillgångar446 281569 264724 340666 182738 902911 4911 890 131
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder229 368486 541639 000608 581609 604808 0131 783 502
Långfristiga skulder162 9230—————
Summa skulder392 291486 541639 000608 581609 604808 0131 783 502
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)−222 833−321 267−307 383−27 73971 697−240 820−296 850
Summa eget kapital53 99082 72385 34057 601129 298103 478106 629
Resultaträkning
Nettoomsättning642 461477 633233 119680 401679 364704 860839 209
Rörelseresultat−213 164−317 961−307 383−27 73971 809−241 197−298 002
EBITDA−131 764−210 543−247 25024 933198 062−65 645−129 196
Resultat före skatt−222 833−321 267−307 383−27 73971 697−240 820−296 850
Årets resultat−222 833−321 267−307 383−27 73971 697−240 820−296 850
Personalkostnader28 98624 43231 23226 15428 43937 57853 996
Avskrivningar81 400107 41860 13352 672126 253175 552168 806
Övriga nyckeltal
Anställda1111111
Föreslagen utdelning————000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i UPPLANDS VÄSBY

Sammanfattning: Lotta Zell Catering AB

Översikt

Lotta Zell Catering AB (org.nr 556639-5249) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2003 och har funnits i 23 år. Säte enligt registret: Upplands Väsby. Bransch enligt SCB: cateringverksamhet vid enskilda evenemang (SNI 56210).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 839 209 kr, vilket är 19,1 % mer än året innan (704 860 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 296 850 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 839 209 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 890 131 kr och det egna kapitalet 106 629 kr (soliditet 5,6 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.