Bellas Solskydd & Montage i Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 511 693 | 665 810 | 1 033 530 | 973 444 | 1 490 540 |
| Summa anläggningstillgångar | 227 330 | 16 700 | 16 700 | 16 700 | 16 700 |
| Summa tillgångar | 739 023 | 682 510 | 1 050 230 | 990 144 | 1 507 240 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 103 106 | 186 723 | 329 316 | 290 336 | 404 893 |
| Långfristiga skulder | 144 610 | 0 | — | — | — |
| Summa skulder | 345 856 | 271 723 | 484 316 | 410 336 | 674 893 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 59 731 | 117 620 | 155 126 | 143 894 | 352 540 |
| Summa eget kapital | 393 167 | 410 787 | 565 914 | 579 808 | 832 347 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 122 000 | 1 256 000 | 2 183 000 | 1 952 000 | 2 167 000 |
| Rörelseresultat | 70 230 | 141 068 | 268 962 | 155 402 | 596 960 |
| EBITDA | 150 230 | 141 068 | — | — | — |
| Resultat före skatt | 78 695 | 150 792 | 198 672 | 184 953 | 447 161 |
| Årets resultat | 59 731 | 117 620 | 155 126 | 143 894 | 352 540 |
| Personalkostnader | 504 455 | 364 696 | 869 522 | 1 312 881 | 913 580 |
| Avskrivningar | 80 000 | 0 | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Bellas Solskydd & Montage i Stockholm AB
Översikt
Bellas Solskydd & Montage i Stockholm AB (org.nr 556637-5019) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2002 och har funnits i 23 år. Säte enligt registret: Norsborg. Bransch enligt SCB: andra bygginstallationer (SNI 43240).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 167 000 kr, vilket är 11,0 % mer än året innan (1 952 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 352 540 kr (16,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 083 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 507 240 kr och det egna kapitalet 832 347 kr (soliditet 55,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.